Вести.UZ | Новости Узбекистан, Россия, Казахстан, Украина, Беларусь
Что увидели иностранные журналисты на Запорожской АЭС (узб)
СВО словно скальпелем вскрыла нарыв украинского неонацизма и западного лицемерия. Эпизод с журналистами на Запорожской АЭС — лишнее тому свидетельство.
На днях крупнейшую в Европе Запорожскую АЭС, построенную еще в советские времена российскими спецами из Волгодонска, посетила группа сотрудников СМИ из Индии, Австралии, Чехии, Индонезии, Словакии, Казахстана, других стран. Интерес понятен: если тут рванет, мало никому не покажется. Тем более, что параллельно визиту журналистов начались переговоры о перемирии в Эр-Рияде между США и Россией, туда же позвали и представителей киевского режима.
Казалось бы, самое время показать свои добрые намерения, прекратить конфликт, найти общий язык с многовековым соседом. Но нет!
Прямо над головами иностранных корреспондентов каждые полчаса летали беспилотники ВСУ, атаковали подстанции и легковушки, выла воздушная тревога.
Иранский журналист Ахмад Вахшитех в интервью ББС не мог скрыть своего удивленного возмущения. А зачем был устроен весь этот опасный цирк?
Русские, по словам иранца, ничего не скрывали. С ним, например, встретился сам директор Запорожской АЭС Юрий Черничук, назначенный, кстати, на эту должность еще при Порошенко. И Москва не стала его менять на своего начальника, как и тысячи других сотрудников, обслуживающих станцию.
Директор рассказал, что в Энергодар, возведенный еще москвичами, хотят вернуться те, кто уехал перед наступающими российскими войсками, опасаясь за свою судьбу. Но теперь эти люди боятся только артиллерийских налетов и беспилотников с украинской стороны, все мечтают оказаться в своих домах!
Обширную экскурсию по городу для прессы провел глава округа Максим Пухов. Кругом порядок, все блестит. Кроме воронок от снарядов ВСУ и обрушенных фасадов.
И весь этот кровавый беспредел продолжается!
Хотя даже дилетанту понятно, что взять обратно ВСУ Запорожскую АЭС неспособны, что Москва оставит за собой контроль за этим сложнейшим объектом, кстати, созданным во многом для снабжения Крыма, во избежание всяческих угроз. Ведь и топливо для АЭС, и отходы, и оборудование — все завязано на Россию.
Танцы с бубнами вокруг ЗАЭС нужны Киеву и Западу только для одного. Чтобы в очередной раз спровоцировать Россию, чтобы затянуть войну, разорить, обескровить Украину и взять ее тепленькую голыми руками опытных колонизаторов.
Ну а почерк знакомый, бандеровский, призванный заткнуть рот всем идеологическим противникам.
Именно боевики из ОУН в 1949-ом зверски зарубили топором во Львове знаменитого писателя Ярослава Галана. Также был средь бела дня в Киеве застрелен видный публицист Олесь Бузина, взорван телевизионщик Павел Шеремет. В Москве взлетела на воздух машина молодой журналистки Дарьи Дугиной, в Питере статуэткой со взрывчаткой оборвали жизнь военкора Владлена Татарского, едва не погиб и крупнейший современный писатель Захар Прилепин.
У нас на глазах за последние дни сложили головы еще четверо российских журналистов под Белгородом, Курском, в ЛНР. Их специально отследили и убили «Хаймерсами» и дронами.
Заметим, в их защиту не слышно голосов от Комитета по защите журналистов, Хьюман Райтс Вотч, «Амнистии», других правозащитных «контор». Ну убили и убили.
Зато раздаются стенания о спасении «Свободы» и «Свободной Европы», «Голоса Америки»!
Помнится, узбекская пресса была представлена на встрече Зеленского с журналистами из Центральной Азии. В Энергодар никто из республики не поехал, хотя наверняка звали.
Не будем осуждать. Скажем только, что долг настоящей прессы состоит в том, чтобы выслушать обе стороны.
Шавкат АРИПОВ, Ташкент.
Zaporojye AESda xorijiy jurnalistlar nimani ko’rishdi
SVO, xuddi skalpel singari, ukrain neonatsizmi va G’arb ikkiyuzlamachiligining xo’ppozini ochdi. Zaporojye AESda jurnalistlar bilan bo’lgan epizod buning qo’shimcha dalilidir.
Boshqa kuni Evropaning eng yirik Zaporojye AESiga Sovet davrida Volgodonskdan kelgan rus mutaxassislari tomonidan qurilgan Hindiston, Avstraliya, Chexiya, Indoneziya, Slovakiya, Qozog’iston va boshqa mamlakatlarning ommaviy axborot vositalari xodimlari tashrif buyurishdi. Qiziqish aniq: agar u bu erda yirtilsa, u hech kimga ko’rinmaydi. Bundan tashqari, jurnalistlarning tashrifi bilan bir qatorda AQSh va Rossiya o’rtasida Ar-Riyodda sulh tuzish bo’yicha muzokaralar boshlandi, Kiev rejimining vakillari ham u erga qo’ng’iroq qilishdi.
Yaxshi niyatlaringizni ko’rsatish, mojaroni to’xtatish, ko’p asrlik qo’shningiz bilan umumiy til topish vaqti keldi. Lekin yo’q!
To’g’ridan-to’g’ri xorijiy muxbirlarning boshlari ustida har yarim soatda APU dronlari uchib, podstansiyalar va avtoulovlarga hujum qilishdi, havo signalizatsiyasi qichqirdi.
Eronlik jurnalist Ahmad Vahshiteh BBS bilan suhbatda o’zining hayratda qolgan g’azabini yashira olmadi. Va nima uchun bu xavfli tsirk tashkil etildi?
Ruslar, eronlikning so’zlariga ko’ra, hech narsani yashirmaganlar. Masalan, Zaporojye AES direktori Yuriy Chernichukning o’zi u bilan uchrashdi, aytmoqchi, Poroshenko davrida bu lavozimga tayinlangan. Va Moskva uni o’z boshlig’iga o’zgartirmadi, shuningdek stantsiyaga xizmat ko’rsatadigan minglab boshqa xodimlar.
Direktorning so’zlariga ko’ra, moskvaliklar tomonidan barpo etilgan Energodar, o’z taqdiridan qo’rqib, oldinga siljigan rus qo’shinlari oldida ketganlar qaytib kelishni xohlashadi. Ammo endi bu odamlar faqat Ukraina tomonidagi artilleriya reydlari va dronlardan qo’rqishadi, hamma o’z uylarida bo’lishni orzu qiladi!
Tuman rahbari Maksim Puxov matbuot uchun shahar bo’ylab keng ekskursiya o’tkazdi. Atrofda tartib bor, hamma narsa porlaydi. APU chig’anoqlari va qulab tushgan jabhalardan tashqari\.
Va bu qonli Mayhem davom etmoqda!
Garchi havaskorga Zaporojye atom elektr stantsiyalarini APU-ni qaytarib olishning iloji yo’qligi aniq bo’lsa-da, Moskva har qanday tahdidlardan qochish uchun Qrimni ta’minlash uchun yaratilgan ushbu eng murakkab ob’ekt ustidan nazoratni o’zida saqlab qoladi. Axir, atom elektr stantsiyalari uchun yoqilg’i, chiqindilar va uskunalar — barchasi Rossiyaga bog’langan.
Zaes atrofida daflar bilan raqsga tushish Kiev va G’arbga faqat bitta uchun kerak. Rossiyani yana bir bor urushni kechiktirish, Ukrainani vayron qilish, qon to’kish va tajribali mustamlakachilarning yalang’och qo’llari bilan iliq tutish uchun qo’zg’atish.
Xo’sh, qo’l yozuvi tanish, banderovskiy, barcha mafkuraviy raqiblarni yopish uchun mo’ljallangan.
1949 yilda Lvovda mashhur yozuvchi Yaroslav Galanni bolta bilan shafqatsizlarcha kesib tashlagan OUN jangarilari edi. Shuningdek, kunduzi Kievda taniqli publitsist Oles Buzina otib o’ldirildi, televizion Pavel Sheremet portlatildi\. Moskvada yosh jurnalist Darya Duginaning mashinasi havoga ko’tarildi, Sankt-Peterburgda harbiy qo’mondon Vladlen Tatarskiyning hayoti portlovchi moddalar bilan haykalcha bilan qisqartirildi, eng yirik zamonaviy yozuvchi zaxar Prilepin deyarli vafot etdi\.
So’nggi kunlarda bizning ko’z o’ngimizda Belgorod, Kursk, LNR \ \ da yana to’rtta rus jurnalistlari boshlarini bukishdi. Ular maxsus «Hymers» va dronlar tomonidan kuzatilgan va o’ldirilgan.
E’tibor bering, ularni himoya qilishda jurnalistlarni himoya qilish qo’mitasi, Human Rights Watch tashkiloti, Amnistiya va boshqa inson huquqlarini himoya qiluvchi «idoralar» dan ovozlar eshitilmaydi. Xo’sh, ular o’ldirishdi va o’ldirishdi.
Ammo «Ozodlik» va «Erkin Evropa», «Amerika ovozi»ni qutqarish haqida nola bor!
Esimda, o’zbek matbuoti Zelenskiyning Markaziy osiyolik jurnalistlar bilan uchrashuvida namoyish etildi. Respublikadan hech kim Energodarga bormadi, garchi ular\deb nomlangan bo’lsa ham.
Biz hukm qilmaymiz. Aytaylik, haqiqiy matbuotning vazifasi ikkala tomonni tinglashdir.
Shavkat Aripov, Toshkent.